ŚWIATŁO PODCZERWONE MOŻE BYĆ PODZIELONE NA TRZY KATEGORIE:
- Bliska podczerwień (near-IR) - Najbliższa światłu widzialnemu, near-IR ma długości fal od 0,7 do 1,3 mikrona, czyli od 700 do 1300 miliardowych części metra.
- Średnia podczerwień (mid-IR) - Mid-IR ma długości fal od 1,3 do 3 mikronów. Zarówno near-IR, jak i mid-IR są używane przez różne urządzenia elektroniczne, w tym piloty zdalnego sterowania.
- Termiczna podczerwień (thermal-IR) - Zajmując największą część spektrum podczerwieni, thermal-IR ma długości fal od 3 mikronów do ponad 30 mikronów.
SPECJALNY OBIEKTYW LUNETY TERMOWIZYJNEJ SKUPIA ŚWIATŁO PODCZERWONE EMITOWANE PRZEZ WSZYSTKIE OBIEKTY W POLU WIDZENIA
Skupione światło jest skanowane przez fazowaną macierz elementów detektorów podczerwieni. Elementy detektora tworzą bardzo szczegółowy wzór temperaturowy zwany termogramem. Zdobycie informacji o temperaturze do stworzenia termogramu zajmuje macierzy detektora około jednej trzydziestej sekundy. Informacje te są uzyskiwane z kilku tysięcy punktów w polu widzenia macierzy detektora.
Termogram utworzony przez elementy detektora jest tłumaczony na impulsy elektryczne.
Impulsy są przesyłane do jednostki przetwarzania sygnału, czyli płyty głównej z dedykowanym układem scalonym, który tłumaczy informacje z elementów na dane do wyświetlania.
Jednostka przetwarzania sygnału przesyła informacje do wyświetlacza, gdzie pojawiają się jako różne kolory w zależności od intensywności emisji podczerwieni. Kombinacja wszystkich impulsów ze wszystkich elementów tworzy obraz.
W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń noktowizyjnych, które wykorzystują technologię wzmocnienia obrazu, obrazowanie termiczne jest doskonałe do wykrywania ludzi lub pracy w prawie całkowitej ciemności z niewielkim lub żadnym oświetleniem otoczenia (np. światło gwiazd, księżyca itp.)